High School Band

High School 56A Band Roster (Red)

2019-20

Alternates Listed on the Blue Band Roster are alternates for both Blue and Red Bands

Piccolo
  1. Elizabeth Sanders, Lansing
Flute
  1. Grace Farney, Lawrence
  2. May Gao, Lawrence-Free State
  3. Nina Katz, Lawrence-Free State
  4. Hannah Rea, Topeka-West
  5. Suzanne Thompson, Topeka-Washburn Rural
  6. Emma Wagner, Lansing
  7. Gabriel Flores, Kansas City-Wyandotte
  8. Anna Braun, Topeka-West
  9. Scarlett Hendricks, Topeka-West
  10. Emily Thompson, Tecumseh-Shawnee Heights
Oboe
  1. Elliott Whisenant, Lawrence-Free State
  2. Austin McIntosh, Topeka-West
Bassoon
  1. Ashlyn Merrill, Lawrence-Free State
  2. Eric TeKolste, Lawrence-Free State
Clarinet
  1. Victoria Castagneto, Leavenworth
  2. Allison Bell, Lawrence
  3. Kristen Dennis, Lansing
  4. Sophia Heydon, Topeka-West
  5. Logan Classsen-Wilson, Lawrence-Free State
  6. Kushal Mamillapalli, Topeka
  7. Annabelle Hurst, Lawrence-Free State
  8. Jojo Velasco, Lawrence-Free State
  9. Kelly Dehaven, Topeka
Bass Clarinet
  1. Melody Brooks, Lansing
  2. Miranda Clark, Lawrence-Free State
Alto Saxophone
  1. Nicholai Jost-Epp, Lawrence
  2. Yair Saucedo, Topeka-Washburn Rural
  3. Benji Scrock, Lawrence
  4. Eric Patterson, Jr., Topeka-Seaman
  5. Elizabeth Fecteau, Topeka
  6. Peter Barybin, Lawrence-Free State
Tenor Saxophone
  1. Sam Sharp, Lawrence-Free State
  2. Sarah Prather, Lansing
Baritone Saxophone
  1. Andru Gnuthake, Lansing
Trumpet
  1. Parker Blackinton, Topeka-Washburn Rural
  2. Raef Landes, Lawrence
  3. Evelyn Peat, Topeka-Washburn Rural
  4. Erica Culberson, Topeka-Washburn Rural
  5. Jessica McIntosh, Topeka-Washburn Rural
  6. Molly McClimans, Topeka-Seaman
  7. Austin Newell, Topeka
  8. Chase Reed, Lawrence
  9. Tate Alexander, Lawrence-Free State
  10. Gavin Zimmerman, Lansing
  11. Isaiah Jackson, Lansing
  12. Alex Bean, Topeka-West
Horn
  1. Trent Ediger, Lawrence-Free State
  2. Emily Scott, Topeka-Washburn Rural
  3. Kayden Matney, Topeka
  4. Kayla Schinkel, Topeka-Washburn Rural
  5. Max Bates, Lawrence-Free State
  6. Colton Burton, Topeka-Washburn Rural
Trombone
  1. Bowen Boyack, Lawrence-Free State
  2. Cole McClendon, Topeka
  3. Alexis Vielma, Kansas City-Schlagle
  4. Logan Hope, Lansing
  5. Paxton Harvey, Lawrence-Free State
  6. Dillon Mitchell, Topeka
  7. Aaron Campbell, Lansing
  8. Conner Haire, Topeka-Washburn Rural
Euphonium
  1. Ellie White, Lawrence-Free State
  2. Cameron Meseke, Topeka
  3. Jordan Bond, Topeka
Tuba
  1. Walter Morgenroth, Lawrence-Free State
  2. Zachary Bynum, Tecumseh-Shawnee Heights
Timpani
  1. Guthrie Bricker, Lawrence
Mallets
  1. Arthur Benson, Lawrence-Free State
  2. Cameron Arnold, Topeka-West
  3. Abby Reasoner, Lawrence-Free State
Snare
  1. Nicholas Kurz, Lansing
  2. Driton Shijaku, Lansing
  3. Marcus Smith, Topeka-West
  4. Gaby Fluke, Tecumseh-Shawnee Heights
 
Chairperson
1234A Band
Jayme Malsom
Holton HS
901 New York Ave
Holton, KS 66436
w: 785-364-2181


56A Band
Aaron Edwards
Lansing HS
1412 147th Street
Lansing, KS 66043
w: 913-727-3357

Important Dates - HS Band
Sep. 14, 2020 - Mon
Business Dinner & Meeting
Lawrence Free State HS
Oct. 13, 2020 - Tue
Audition registration deadline — HS Band, HS Jazz Band
$10 per audition
Nov. 6, 2020 - Fri
LATE Audition registration deadline — HS Band, HS Jazz Band, HS Orchestra
$20 per audition
Nov. 7, 2020 - Sat
FINAL Audition registration deadline— HS Choir, HS Band, HS Jazz Band, HS Orchestra
$50 per audition
Nov. 7, 2020 - Sat
NEKMEA HS Honor Group Virtual Auditions
Dec. 5, 2020 - Sat
NEKMEA Mini-Conventions
Choir: Topeka HS
Orchestra: Topeka-Washburn Rural HS
Band: Topeka-Seaman HS

View Full Calendar