7th/8th Band Roster

2021-22

Flute
  1. Victoria Timmons, Bonner Springs-Clark MS
  2. Elisa Bartel, Holton MS
  3. Gabriella Xiong, Kansas City-West MS
  4. Charlesey Coffin, McLouth MS
  5. Amiyah Harlmon, Kansas City-Eisenhower MS
  6. Desiree Lowery, Atchison MS
  7. Aubre Garza, Valley Falls MS
  8. Emma Vogel, Oskaloosa MS
  9. Alissa Stark, Meriden-Jefferson West MS
  10. Emilee Subelka, Nortonville-Jefferson Co. MS
  11. Alt. 1 - Antonella Villarreal Taylor, Kansas City-Eisenhower MS
  12. Alt. 2 - Charlotte Absher, Tonganoxie MS
Oboe
  1. Kellar Musser, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
  2. Aiyanna Graham, Topeka-Robinson MS
Bassoon
  1. Krista Adcock, Holton MS
Clarinet
  1. Ava Barker, Tonganoxie MS
  2. Adria Chrislip, Eudora MS
  3. Danica Peterson, Baldwin JH
  4. Karissa Box, Topeka-Seaman MS
  5. Madison Auth, Bonner Springs-Clark MS
  6. Janice Nelson, Eudora MS
  7. Mya Marten, Holton MS
  8. Annie Malsbury, Oskaloosa MS
  9. Debanhi Landaverde Cruz, Kansas City-West MS
  10. Claire LaDuke, Topeka-Seaman MS
  11. Elizabeth Ray, Basehor-Linwood MS
  12. Michael Lee, Nortonville-Jefferson Co. MS
  13. Sophie Brown, Kansas City-Sumner Academy
  14. Tannah Bailey, Valley Falls MS
  15. Paisleigh Heinen, Valley Falls MS
  16. Shyanne Hutchinson, Everest MS
  17. Callum Baker, Nortonville-Jefferson Co. MS
  18. Cassidy Wade, Rossville JH
  19. Alt. 1 - Bridget Woltje, Holton MS
  20. Alt. 2 - Madelynn Bergmann, Rossville JH
Bass Clarinet
  1. Ryleigh White, Eudora MS
  2. Tucker Wills, Baldwin JH
Alto Sax
  1. Elizabeth Panama, Kansas City-Eisenhower MS
  2. Jack Ludlum, Topeka-Robinson MS
  3. Jason Ditty, Eudora MS
  4. Ginny Lowe, Atchison MS
  5. Axel Chuc, Rossville JH
  6. Memphis McConnell, Kansas City-West MS
  7. Alt. - Christopher Klingman, Lansing
Tenor Sax
  1. Hunter Miller, Oskaloosa MS
  2. John Knight, Basehor-Linwood MS
  3. Melina Rodriguez, Lansing
  4. Lachlan McRae, Tonganoxie MS
  5. Alt. - Miguel Garcia, Kansas City-Eisenhower MS
Bari Sax
  1. Chase Garland, Topeka-Robinson MS
  2. Alt. - Joshua Rodewald, Mayetta-Royal Valley MS
Trumpet
  1. Wyatt Marshall, Basehor-Linwood MS
  2. Jacob Sanford, Lansing
  3. Autumn Boucher, Rossville JH
  4. Maeline Brown, Kansas City-Sumner Academy
  5. Ryan Sloyer, Topeka-Seaman MS
  6. Bailey Porter, Nortonville-Jefferson Co. MS
  7. Savannah Jackson, Meriden-Jefferson West MS
  8. Mya Vetesch, Meriden-Jefferson West MS
  9. Daniel Welch, Baldwin JH
  10. Carson Cline, Everest MS
  11. Brayden Baptist, Kansas City-Sumner Academy
  12. Mayson Griffin, Oskaloosa MS
  13. Alt. 1 - Lauren Foster, Lansing
  14. Alt. 2 - Riley Schierling, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
Horn
  1. Brooke Slipke, Holton-Jackson Heights MS
  2. Wyatt Bridwell, Baldwin JH
  3. Ellah Stirton, Everest MS
  4. Addilyn Lefferd, Mayetta-Royal Valley MS
  5. Karina Najera Arredondo, Kansas City-Sumner Academy
  6. Ronan Kemme, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
  7. Brooklyn Schmelzle, Valley Falls MS
  8. Hannah Goss, Kansas City-Eisenhower MS
  9. Kelton Lacock, Rossville JH
  10. Alt. - Camryn Wheeler, Holton MS
Trombone
  1. Alli Cramer, Baldwin JH
  2. Gavin Cloyd, McLouth MS
  3. Gavin Garner, Tonganoxie MS
  4. Abigail Rothmeyer, Lansing
  5. Jedd Casey, Atchison MS
  6. Carina Johnson, Nortonville-Jefferson Co. MS
  7. Carsyn Wellman, Meriden-Jefferson West MS
  8. Chase Lewman, Atchison MS
  9. Byron Washington-Urbano, Holton MS
  10. Goldy Stephens, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
  11. Jay'Den Martin, Kansas City-Eisenhower MS
  12. Molly Thill, Eudora MS
  13. Hunter Wills, Baldwin JH
Euphonium
  1. Francisco Ortiz, Topeka-Robinson MS
  2. Valentine Guerra, Bonner Springs-Clark MS
Tuba
  1. Ben Selland, Everest MS
  2. Paisley Crow, Lansing
  3. Greyson Stone, Kansas City-Eisenhower MS
  4. Cameron Cole, Rossville JH
  5. Alexis Salinas Gonzalez, Kansas City-Sumner Academy
  6. Taylor Bienhoff, Mayetta-Royal Valley MS
  7. Archer Grier, Tonganoxie MS
  8. Stephen Fletcher, Eudora MS
  9. Alt. - Jeffrey Richardson, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
Percussion
Listed in alphabetical order
  • Jack Cook, Basehor-Linwood MS
  • Jaela Herrera, Bonner Springs-Clark MS
  • Shyene Huff, Nortonville-Jefferson Co. MS
  • Carsyn Nocktonick, Mayetta-Royal Valley MS
  • Maggie Turner, Holton MS
  • Jedidiah Wood, Rossville JH
  • Alt. 1 - Kael Williams, Atchison MS
  • Alt. 2 - Julian Bricker, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
 
Chairperson
Kerry Wixon
Bonner Springs-Clark MS
420 N. Bluegrass
Bonner Springs, KS 66012
w: 913-422-5115 x4901
Important Dates - ML Band
Sep. 13, 2021 - Mon
Business Meeting
Oct. 12, 2021 - Tue
Nomination Deadline — ML Band (9th, 7th/8th)
$10 participation fee per selected student
Dec. 4, 2021 - Sat
Mini-Conventions
Choir: Topeka HS
Orchestra: Topeka-Washburn Rural HS
Band: Topeka-Seaman HS

View Full Calendar