Membership Requirement
For a student to participate in KMEA honor groups the sponsoring teacher must be an active member of the Kansas Music Educators Association.

7th/8th Band Roster

2022-23

Flute
  1. Grace Dunning, Basehor-Linwood MS
  2. Katelyn Peterson, Eudora MS
  3. Josie Jager, Holton-Jackson Heights MS
  4. Reenie Nilges, Kansas City-Arrowhead MS
  5. Jenave Tling, Kansas City-Arrowhead MS
  6. Finn Driscoll, Oskaloosa MS
  7. Glory Kane, Lansing MS
  8. Byokee Martinez, Mayetta-Royal Valley MS
  9. Maritza Benavides Cua, Kansas City-Rosedale MS
  10. Emilee Subelka, Nortonville-Jefferson Co. MS
  11. Alt. 1 - Promise Burton, Kansas City-Northwest MS
  12. Alt. 2 - Layla Dupree, Kansas City-Piper MS
Oboe
  1. Lynx Evans, Kansas City-Argentine MS
  2. Naomi Klopfenstein, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
Bassoon
  1. Hava Davis, Tecumseh-Shawnee Heights MS
  2. Chloe Carnagey, Lawrence-Southwest MS
Clarinet
  1. Nathan Erin, Basehor-Linwood MS
  2. Brooklyn Mahon, McLouth MS
  3. Cassidy Wade, Rossville JH
  4. Mikel Rullman, Elwood-Riverside MS
  5. Shyanne Hutchinson, Everest MS
  6. Abby Benally, Lawrence-Southwest MS
  7. Carson Chambers, Baldwin JH
  8. Anna Rolland, Baldwin JH
  9. Signe Hoke, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
  10. Brianna Schmidt, Eudora MS
  11. Jarry Shores, Kansas City-Central MS
  12. Warren Wiedeman, Perry-Lecompton MS
  13. Presley Malsbury, Oskaloosa MS
  14. Joselyn Santana-Chapa, Kansas City-Northwest MS
  15. Kylie Beeson, Topeka-Robinson MS
  16. Addison Potts, Effingham-Atchison Co. Comm. JH
  17. Alexandria VanDaveer, Kansas City-Eisenhower MS
  18. Hailey Peterson, Atchison MS
  19. Alt. 1 - Ace Gill, McLouth MS
  20. Alt. 2 - September Thoo, Kansas City-Gloria Willis MS
  21. Alt. 3 - Eliza Troyer-Partridge, Tonganoxie MS
  22. Alt. 4 - Camelia LaHue, Effingham-Atchison Co. Comm. JH
Bass Clarinet
  1. Hady El-Araby, Lawrence-Southwest MS
  2. Sara Dietz, Kansas City-Northwest MS
  3. Aalyha Herrera-Ferrera, Kansas City-Gloria Willis MS
  4. Declan Blacketer, Lansing MS
Alto Sax
  1. Paityn Van Middlesworth, Tonganoxie MS
  2. Blake Sulivan, McLouth MS
  3. Emily Hedberg, Lansing MS
  4. Linnea Blankenship, Kansas City-Piper MS
  5. Angellik Green, Kansas City-Gloria Willis MS
  6. Trent Turner, Meriden-Jefferson West MS
  7. Alt. - Brayden Schmille, Holton MS
Tenor Sax
  1. Jaxon Shaffer, Topeka-Robinson MS
  2. Ginny Lowe, Atchison MS
  3. Katie Brown, Eudora MS
  4. Kamal Nassar, Lawrence-Southwest MS
  5. Alt. - Colten Cox, Elwood-Riverside MS
Bari Sax
  1. Gerardo Lozoya-Gonzalez, Kansas City-Turner MS
  2. Alt. - Joshua Rodewald, Mayetta-Royal Valley MS
Trumpet
  1. Addison Vathauer, Topeka-Seaman MS
  2. Savannah Jackson, Meriden-Jefferson West MS
  3. Micah Robidou, Elwood-Riverside MS
  4. Jonah Tevis-Galloway, Topeka-French MS
  5. Peyton Wright, Baldwin JH
  6. Abigail DeWitt, Topeka-Robinson MS
  7. Jackson Robertson, Holton MS
  8. Brock Chowning, Kansas City-Turner MS
  9. Alex Conrad, Bonner Springs-Clark MS
  10. Reid Thorne, Kansas City-Piper MS
  11. Dallas Beeman, Lansing MS
  12. Presley Thompson, Rossville JH
  13. Alt. 1 - Felicity Speidel, Perry-Lecompton MS
  14. Alt. 2 - Parker Welsh, Tonganoxie MS
  15. Alt. 3 - Ellie Reimer, Bonner Springs-Clark MS
Horn
  1. Hannah Goss, Kansas City-Sumner Academy
  2. Ja'liana Ayala, Lawrence-Southwest MS
  3. Ellah Stirton, Everest MS
  4. Maggie Todd, Baldwin JH
  5. Diana Milian, Kansas City-Argentine MS
  6. Kelton Lacock, Rossville JH
  7. Evie MacFarland, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
  8. Matthias Ramey, Holton-Jackson Heights MS
  9. Alt. - Olivia DeBusk, Holton MS
Trombone
  1. Tremel Franklin, Topeka-French MS
  2. Byron Washington-Urbano, Holton MS
  3. Kenny Yingling, Topeka-Seaman MS
  4. Brooks Goodpasture, Effingham-Atchison Co. Comm. JH
  5. Micheal Roberston, Holton-Jackson Heights MS
  6. Michael Birkhead, Kansas City-Rosedale MS
  7. Carina Johnson, Nortonville-Jefferson Co. MS
  8. Kattie Agosto, Perry-Lecompton MS
  9. Chaynee Howell, Tonganoxie MS
  10. Eli Mott, Topeka-Seaman MS
  11. Alt. 1 - Pue Reh, Kansas City-Northwest MS
  12. Alt. 2 - Molly Thill, Eudora MS
Euphonium
  1. Landon Gilbert, Mayetta-Royal Valley MS
  2. Frank Massey II, Kansas City-Gloria Willis MS
  3. Jedd Casey, Atchison MS
  4. Ruben Allegria, Kansas City-Central MS
  5. Alt. 1 - Maisy Mack, Eudora MS
  6. Alt. 2 - Marisa Meyer, Holton MS
Tuba
  1. Adin Mushock, Tecumseh-Shawnee Heights MS
  2. Taylor Edmonds, McLouth MS
  3. Michael Harding, Lawrence-Southwest MS
  4. Carmen McLilly, Lansing MS
  5. Gavin Overacker, Basehor-Linwood MS
  6. Dawson Lindsay, Nortonville-Jefferson Co. MS
  7. Deacon Hurley, Eudora MS
  8. Jack Keirns, Nortonville-Jefferson Co. MS
Percussion
Listed in alphabetical order
  • Bobbi Becker, Everest MS
  • Michaela Berry, Oskaloosa MS
  • Patty Cooper, Lawrence-Liberty Memorial Central MS
  • Dalton Holladay, Basehor-Linwood MS
  • Elian Iglesias, Kansas City-Eisenhower MS
  • Brooklyn Taylor, Baldwin JH
  • Cora-Bella Tull, Effingham-Atchison Co. Comm. JH
  • Cameron Williams, Lawrence-Southwest MS
  • Alt. - Madeline Heineken, Holton MS
  • Alt. - Grayson Nowak, Lansing MS
  • Alt. - Aaliya Sherrill, McLouth MS
 
Chairperson
Samuel Parrilla
Lawrence-Liberty Memorial Central MS
1400 Massachusetts St
Lawrence, KS 66044
w: 785-832-5400
Important Dates - ML Band
Sep. 12, 2022 - Mon
Business Dinner & Meeting
Lawrence High School
5:30 PM - New Teachers
6:00 PM - Dinner
6:45 PM - Business Meeting
7:00 PM - Break Out Meetings
Oct. 11, 2022 - Tue
Nomination Deadline — ML Band (9th, 7th/8th)
$10 participation fee per selected student
Dec. 3, 2022 - Sat
Mini-Conventions
Choir: Topeka HS
Orchestra: Topeka-Washburn Rural HS
Band: Topeka-Seaman HS

View Full Calendar