Middle Level Band

7th/8th Band Roster

2019-20

Piccolo
  1. Stephanie Painter, Nortonville-Jefferson Co. MS
Flute
  1. Laila Torrez, Topeka-Most Pure Heart of Mary
  2. Emma Ludlum, Topeka-Robinson MS
  3. Aiden Sinclair, Atchison MS
  4. Levi Holt, Kansas City-Rosedale MS
  5. Winnie Chen, Topeka-Seaman MS
  6. Haily Vig, Topeka-French MS
  7. Angeles Guardado, Kansas City-Argentine MS
  8. Leah Cox, Kansas City-Turner MS
  9. Anna Escobar, Rossville JH
Oboe
  1. Graham Foley, Tonganoxie MS
  2. Monte Asisian, Lawrence-Southwest MS
Bassoon
  1. Mariah Woltje, Holton MS
  2. Scarlet Finley, Liberty Memorial Central Middle School
  3. Gavin Hope, Lansing MS
  4. Abbey Gugelman, Sabetha MS
Clarinet
  1. Joie Boyer, Mayetta-Royal Valley MS
  2. Elijah Hoagland, Ft. Leavenworth-Patton JH
  3. Emmalee Foya, Bonner Springs-Clark MS
  4. Tanaya Mahkuk, Mayetta-Royal Valley MS
  5. Emma Tams, Rossville JH
  6. Julia Kwan, Lawrence-Southwest MS
  7. Taeh Holland, Basehor-Linwood MS
  8. Christine Parks, Atchison MS
  9. Bailey Smith, Lawrence-Southwest MS
  10. Olivia Scott, Meriden-Jefferson West MS
  11. Delaney Diehl, Meriden-Jefferson West MS
  12. Hannah Duckworth, Lansing MS
  13. Alexia Hayden, Sabetha MS
  14. Keelie Colstrom, Topeka-Eisenhower MS
  15. Kya Morsden, Kansas City-Arrowhead MS
  16. Izzabella LeGrand, Nortonville-Jefferson Co. MS
  17. Braelynn Hinderliter, Baldwin JH
  18. Elinor Steinbach, Atchison MS
Bass Clarinet
  1. Jeremy Wright, Basehor-Linwood MS
  2. Madeline O'Leary-Worsley, Topeka-Robinson MS
  3. Michaela Huftles, Holton-Jackson Heights MS
  4. Molly Ogden, Mayetta-Royal Valley MS
  5. Justin Shoemaker, Eudora MS
Alto Sax
  1. Teasha Hunter, Kansas City-Arrowhead MS
  2. Lillian Brown, Holton-Jackson Heights MS
  3. Juan Ponce de Leon, Kansas City-Eisenhower MS
  4. Aaron Merritt, Oskaloosa MS
  5. Carter Meerpohl, Holton MS
  6. Ethan Herken, Ft. Leavenworth-Patton JH
Tenor Sax
  1. Karen London, Kansas City-Sumner Academy
  2. Madison Hicks, Holton MS
  3. Aaron Yaffe, Ft. Leavenworth-Patton JH
  4. Leliann Rife, Eudora MS
Bari Sax
  1. Max Nokes, Eudora MS
  2. Josh Ramirez, Kansas City-Rosedale MS
Trumpet
  1. Isabella Johnson, Eudora MS
  2. Josh Roe, Oskaloosa MS
  3. Aiden Van Middlesworth, Tonganoxie MS
  4. Brennan Mott, Tecumseh-Shawnee Heights MS
  5. Donte Williams, Kansas City-West MS
  6. Aleah Ross, Elwood-Riverside MS
  7. Jordyn Renk, Nortonville-Jefferson Co. MS
  8. Jesse Sweeney, Kansas City-Turner MS
  9. Bradley Paulsen, Rossville JH
  10. Dawson Cochren, Holton-Jackson Heights MS
  11. Genesis Castillo, Kansas City-Northwest MS
  12. Katrina Boudreau, Elwood-Riverside MS
Horn
  1. Joseph Hiraoka, Lansing MS
  2. Elyse Strickland, Tecumseh-Shawnee Heights MS
  3. Gabriel Franco, Kansas City-Eisenhower MS
  4. Hannah Allen, Topeka-French MS
  5. Lylli White, Topeka-Seaman MS
  6. Kylie Smith, Bonner Springs-Clark MS
  7. Lauren Seybold, Liberty Memorial Central Middle School
  8. Alyvia Hargis, Topeka-Seaman MS
Trombone
  1. Tyler Gurtner, Kansas City-Turner MS
  2. Patrisia La O, Kansas City-Northwest MS
  3. Jean-Luc Esperance, Liberty Memorial Central Middle School
  4. Martin Jimenez, Kansas City-Rosedale MS
  5. Ava Kreutzer, Oskaloosa MS
  6. Kinsey Beecham, Meriden-Jefferson West MS
  7. Jaxon Schroeder, Tecumseh-Shawnee Heights MS
  8. Derrious Ross, Kansas City-Eisenhower MS
  9. Luke Hayes, Baldwin JH
  10. Thomas Romero, Eudora MS
Euphonium
  1. Callan Henry, Topeka-Seaman MS
  2. Mallory Johnston, Valley Falls MS
  3. Alyssa Schuetz, Mayetta-Royal Valley MS
  4. Taylor Menold, Sabetha MS
Tuba
  1. Jordynn Bennett, Topeka-Eisenhower MS
  2. Caylen McCoy, Topeka-Most Pure Heart of Mary
  3. Ryan Hornberger, Basehor-Linwood MS
  4. Butch Graham, Topeka-French MS
  5. LaTrell Henderson, Kansas City-Rosedale MS
  6. Kadin Stevens, Baldwin JH
  7. Lily Breedlove, Baldwin JH
  8. Kareem El-Araby, Lawrence-Southwest MS
Percussion
Listed in alphabetical order
  • McCall Beall, Topeka-Robinson MS
  • Levi Calhoun, Baldwin JH
  • Stephan Feek, Effingham-Atchison Co. Comm. JH
  • Jayden Hermann, Valley Falls MS
  • Mariyah Herrera, Bonner Springs-Clark MS
  • Lillian Pruitt, Tonganoxie MS
  • Misael Salinas, Kansas City-Argentine MS
  • Harper Schmelzle, Sabetha MS
 
Chairperson
Kerry Wixon
Bonner Springs-Clark MS

Important Dates - ML Band
Sep. 14, 2020 - Mon
Business Dinner & Meeting
Lawrence Free State HS
Oct. 13, 2020 - Tue
Nomination deadline — ML Band
$10 participation fee per selected student
Dec. 5, 2020 - Sat
NEKMEA Mini-Conventions
Choir: Topeka HS
Orchestra: Topeka-Washburn Rural HS
Band: Topeka-Seaman HS

View Full Calendar